Country:

Summer Games Medals

Great Britain
EventMedalsAthlete
Track & Field Women's 400mChristine Ohuruogu
Track & Field Men's 5000mMohamed Farah
Track & Field Men's Long JumpGreg Rutherford
Track & Field Men's High JumpRobert Grabarz
Track & Field Mohamed Farah
Track & Field Women's Heptathlon - StandingsJessica Ennis
Boxing Women's Fly (51kg)Nicola Adams
Boxing Men's Bantam (56kg)Luke Campbell
Boxing Men's Welter (69kg)Freddie Evans
Boxing Men's Middle (75kg)Anthony Ogogo
Boxing Men's Super Heavy (+91kg)Anthony Joshua
Flatwater Kayak Single (K1) 200m MenEd Mckeever
Flatwater Kayak Double (K2) 200m MenHeath/Schofield
Slalom Canoe Double (C2) MenBaillie/Stott
Slalom Canoe Double (C2) MenFlorence/Hounslow
Track Men's SprintJason Kenny
Track Women's SprintVictoria Pendleton
Track Men's KeirinChris Hoy
Track Women's KeirinVictoria Pendleton
Track Men's OmniumEdward Clancy
Track Women's OmniumLaura Trott
Road Men's Individual Time TrialBradley Wiggins
Road Men's Individual Time TrialChristopher Froome
Road Women's Road RaceElizabeth Armitstead
Track Men's Team SprintHindes/Hoy/Kenny
Track Men's Team PursuitBurke/Clancy/Kennaugh/Thomas
Track Women's Team PursuitKing/Rowsell/Trott
Diving Men's 10m PlatformThomas Daley
Equestrian Dressage Individual Grand Prix FreestyleCharlotte Dujardin
Equestrian Dressage Individual Grand Prix FreestyleLaura Bechtolsheimer
Equestrian Dressage Team Grand Prix SpecialHester/Bechtolsheimer/Dujardin
Equestrian Jumping Team Round 1Brash/Charles/Maher/Skelton
Equestrian Eventing Team JumpingWilson/King/Phillips/Cook/Fox-Pitt
Artistic Men's Pommel HorseLouis Smith
Artistic Men's Pommel HorseMax Whitlock
Artistic Women's Uneven BarsElizabeth Tweddle
Artistic Men's TeamOldham/Purvis/Smith/Thomas/Whitlock
Field Hockey Women's Field HockeyStorry/Maguire/Unsworth/Cullen/Macleod/Panter/Richardson/Walsh/Rogers/Bartlett/Danson/Twigg/Ball/Walton/White/Thomas
Judo Women -78 kgGemma Gibbons
Judo Women +78 kgKarina Bryant
Modern Pentathlon Women's FencingSamantha Murray
Rowing Men's Single ScullsAlan Campbell
Rowing Men's PairNash/Satch
Rowing Women's PairGlover/Stanning
Rowing Women's Double ScullsWatkins/Grainger
Rowing Men's FourGregory/Reed/James/Triggs Hodge
Rowing Men's EightPartridge/Foad/Ransley/Egington/Sbihi/Searle/Langridge/Louloudis/Hill
Rowing Lightweight Men's Double ScullsPurchase/Hunter
Rowing Lightweight Women's Double ScullsCopeland/Hosking
Rowing Lightweight Men's FourChambers/Williams/Chambers/Bartley
Sailing Finn - Men's One Person Dinghy (Heavyweight)Ben Ainslie
Sailing 470 - Men's Two Person DinghyBithell/Patience
Sailing 470 - Women's Two Person DinghyClark/Mills
Sailing Star - Men's KeelboatPercy/Simpson
Sailing RS:X - Men's WindsurferNick Dempsey
Shooting Men's Double TrapPeter Robert Russell Wilson
Swimming Women's 400m FreestyleRebecca Adlington
Swimming Women's 800m FreestyleRebecca Adlington
Swimming Men's 200m BreaststrokeMichael Jamieson
Tennis Men's SinglesAndy Murray
Tennis Mixed DoublesRobson/Murray
Taekwondo Women -57kgJade Jones
Taekwondo Men -80kgLutalo Muhammad
Triathlon Men's TriathlonAlistair Brownlee
Triathlon Men's TriathlonJonathan Brownlee
w3 © 2014 by STATS LLC.
Any commercial use or distribution without the express written consent of STATS LLC is strictly prohibited.