Country:

Summer Games Medals

Germany
EventMedalsAthlete
Track & Field Men's Shot PutDavid Storl
Track & Field Men's Discus ThrowRobert Harting
Track & Field Women's Javelin ThrowChristina Obergfoll
Track & Field Women's Javelin ThrowLinda Stahl
Track & Field Women's Hammer ThrowBetty Heidler
Track & Field Men's Pole VaultBjorn Otto
Track & Field Men's Pole VaultRaphael Holzdeppe
Track & Field Women's Heptathlon - StandingsLilli Schwarzkopf
Beach Volleyball Men's Beach VolleyballBrink/Reckermann
Slalom Kayak (K1) MenHannes Aigner
Flatwater Kayak Single (K1) 1000m MenMax Hoff
Flatwater Kayak Double (K2) 1000m MenHollstein/Ihle
Flatwater Kayak Double (K2) 500m WomenWeber/Dietze
Flatwater Kayak Four (K4) 500m WomenLeonhardt/Weber/Wagner-Augustin/Dietze
Slalom Canoe Single (C1) MenSideris Tasiadis
Flatwater Canoe Single (C1) 1000m MenSebastian Brendel
Flatwater Canoe Double (C2) 1000m MenKretschmer/Kuschela
Track Men's KeirinMaximilian Levy
Road Men's Individual Time TrialTony Martin
Road Women's Individual Time TrialJudith Arndt
Mountain Bike Women's Cross CountrySabine Spitz
Track Men's Team SprintEnders/Forstemann/Levy
Track Women's Team SprintVogel/Welte
Equestrian Eventing Individual JumpingMichael Jung
Equestrian Eventing Individual JumpingSandra Auffarth
Equestrian Dressage Team Grand Prix SpecialSchneider/Sprehe/Langehanenberg
Equestrian Eventing Team JumpingThomsen/Schrade/Klimke/Auffarth/Jung
Fencing Women's Epee IndividualBritta Heidemann
Fencing Men's Foil TeamBachmann/Joppich/Kleibrink/Wessels
Artistic Men's Parallel BarsMarcel Nguyen
Artistic Men's Horizontal BarFabian Hambuchen
Artistic Men's Individual All-AroundMarcel Nguyen
Field Hockey Men's Field HockeyMueller/Haener/Deecke/Wesley/Fuerste/Hauke/Rabente/Wess/Wess/Korn/Zeller/Weinhold/Witthaus/Fuchs/Zeller/Stralkowski
Judo Women -70 kgKerstin Thiele
Judo Men -81 kgOle Bischof
Judo Men -100 kgDimitri Peters
Judo Men +100 kgAndreas Toelzer
Rowing Men's Quadruple ScullsSchulze/Wende/Schoof/Grohmann
Rowing Women's Quadruple ScullsThiele/Bar/Richter/Oppelt
Rowing Men's EightAdamski/Kuffner/Johannesen/Reinelt/Schmidt/Mueller/Mennigen/Wilke/Sauer
Swimming Men's Marathon 10kmThomas Lurz
Taekwondo Women -67kgHelena Fromm
Table Tennis Men's SinglesDimitrij Ovtcharov
Table Tennis Men's TeamBoll/Ovtcharov/Steger
w3 © 2014 by STATS LLC.
Any commercial use or distribution without the express written consent of STATS LLC is strictly prohibited.