Sailing

Summer Games Results
Select Sport: 
Day 15: Saturday, August 11Saturday, August 11Saturday, August 11Saturday, August 11Saturday 11 AugustSaturday 11 AugustSaturday 11 AugustSaturday 11 August
EventWinnerCountryStatus
Elliott 6m - Women's Match Racing - Knockout - Final - Match 1Echegoyen Dominguez/Toro Prieto Puga/Pumariega Menendez ESPFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Knockout - Final - Match 2Price/Curtis/Whitty AUSFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Knockout - Final - Match 3Echegoyen Dominguez/Toro Prieto Puga/Pumariega Menendez ESPFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Knockout - Final - Match 4Price/Curtis/Whitty AUSFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Knockout - Final - Match 5Echegoyen Dominguez/Toro Prieto Puga/Pumariega Menendez ESPFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Knockout - Petite Final - Match 1Lehtinen/Kanerva/Wulff FINFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Knockout - Petite Final - Match 2Skudina/Siuzeva/Oblova RUSFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Knockout - Petite Final - Match 3Lehtinen/Kanerva/Wulff FINFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Knockout - Petite Final - Match 4Lehtinen/Kanerva/Wulff FINFinal
Day 14: Friday, August 10Friday, August 10Friday, August 10Friday, August 10Friday 10 AugustFriday 10 AugustFriday 10 AugustFriday 10 August
EventWinnerCountryStatus
470 - Men's Two Person DinghyMathew Belcher/Malcolm Page AUSFinal
470 - Men's Two Person Dinghy - Medal RaceSime Fantela/Igor Marenic CROFinal
470 - Women's Two Person DinghyJo Aleh/Olivia Powrie NZLFinal
470 - Women's Two Person Dinghy - Medal RaceJo Aleh/Olivia Powrie NZLFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Knockout - Semifinal 1 - Match 1Lehtinen/Kanerva/Wulff FINFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Knockout - Semifinal 1 - Match 2Price/Curtis/Whitty AUSFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Knockout - Semifinal 1 - Match 3Price/Curtis/Whitty AUSFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Knockout - Semifinal 2 - Match 1Skudina/Siuzeva/Oblova RUSFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Knockout - Semifinal 2 - Match 2Echegoyen Dominguez/Toro Prieto Puga/Pumariega Menendez ESPFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Knockout - Semifinal 2 - Match 3Echegoyen Dominguez/Toro Prieto Puga/Pumariega Menendez ESPFinal
Day 12: Wednesday, August 8Wednesday, August 8Wednesday, August 8Wednesday, August 8Wednesday 8 AugustWednesday 8 AugustWednesday 8 AugustWednesday 8 August
EventWinnerCountryStatus
49er - Men's SkiffIain Jensen/Nathan Outteridge AUSFinal
49er - Men's Skiff - Medal RaceNico Delle Karth/Nikolaus Resch AUTFinal
470 - Women's Two Person DinghyJo Aleh/Olivia Powrie NZLFinal
470 - Women's Two Person Dinghy - Race 08Jo Aleh/Olivia Powrie NZLFinal
470 - Women's Two Person Dinghy - Race 09Xiaoli Wang/Xufeng Huang CHNFinal
470 - Women's Two Person Dinghy - Race 10Elise Rechichi/Belinda Stowell AUSFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Knockout - Quarterfinal 1 - Match 3Price/Curtis/Whitty AUSFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Knockout - Quarterfinal 1 - Match 4Price/Curtis/Whitty AUSFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Knockout - Quarterfinal 2 - Match 3Tunnicliffe/Capozzi/O'bryan Vandemoer USAFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Knockout - Quarterfinal 2 - Match 4Lehtinen/Kanerva/Wulff FINFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Knockout - Quarterfinal 3 - Match 3Echegoyen Dominguez/Toro Prieto Puga/Pumariega Menendez ESPFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Knockout - Quarterfinal 4 - Match 3Macgregor/Lush/Macgregor GBRFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Knockout - Quarterfinal 4 - Match 4Skudina/Siuzeva/Oblova RUSFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Knockout - Quarterfinal 4 - Match 5Skudina/Siuzeva/Oblova RUSFinal
Day 11: Tuesday, August 7Tuesday, August 7Tuesday, August 7Tuesday, August 7Tuesday 7 AugustTuesday 7 AugustTuesday 7 AugustTuesday 7 August
EventWinnerCountryStatus
470 - Men's Two Person DinghyMathew Belcher/Malcolm Page AUSFinal
470 - Men's Two Person Dinghy - Race 09Mathew Belcher/Malcolm Page AUSFinal
470 - Men's Two Person Dinghy - Race 10Mathew Belcher/Malcolm Page AUSFinal
RS:X - Men's WindsurferDorian van Rijsselberge NEDFinal
RS:X - Men's Windsurfer - Medal RaceDorian van Rijsselberge NEDFinal
470 - Women's Two Person Dinghy - Race 07Jo Aleh/Olivia Powrie NZLFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Knockout - Quarterfinal 1 - Match 1Price/Curtis/Whitty AUSFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Knockout - Quarterfinal 1 - Match 2Groeneveld/Bes/Bos-de Koning NEDFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Knockout - Quarterfinal 2 - Match 1Lehtinen/Kanerva/Wulff FINFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Knockout - Quarterfinal 2 - Match 2Lehtinen/Kanerva/Wulff FINFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Knockout - Quarterfinal 3 - Match 1Echegoyen Dominguez/Toro Prieto Puga/Pumariega Menendez ESPFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Knockout - Quarterfinal 3 - Match 2Echegoyen Dominguez/Toro Prieto Puga/Pumariega Menendez ESPFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Knockout - Quarterfinal 4 - Match 1Skudina/Siuzeva/Oblova RUSFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Knockout - Quarterfinal 4 - Match 2Macgregor/Lush/Macgregor GBRFinal
RS:X - Women's WindsurferMarina Alabau Neira ESPFinal
RS:X - Women's Windsurfer - Medal RaceMarina Alabau Neira ESPFinal
Day 10: Monday, August 6Monday, August 6Monday, August 6Monday, August 6Monday 6 AugustMonday 6 AugustMonday 6 AugustMonday 6 August
EventWinnerCountryStatus
Laser - Men's One Person DinghyTom Slingsby AUSFinal
Laser - Men's One Person Dinghy - Medal RaceSimon Groteluschen GERFinal
470 - Men's Two Person Dinghy - Race 07Luke Patience/Stuart Bithell GBRFinal
470 - Men's Two Person Dinghy - Race 08Sime Fantela/Igor Marenic CROFinal
49er - Men's SkiffIain Jensen/Nathan Outteridge AUSFinal
49er - Men's Skiff - Race 14Nathan Outteridge/Iain Jensen AUSFinal
49er - Men's Skiff - Race 15Giuseppe Angilella/Gianfranco Sibello ITAFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 64Echegoyen Dominguez/Toro Prieto Puga/Pumariega Menendez ESPFinal
Laser Radial - Women's One Person DinghyLijia Xu CHNFinal
Laser Radial - Women's One Person Dinghy - Medal RaceLijia Xu CHNFinal
Day 9: Sunday, August 5Sunday, August 5Sunday, August 5Sunday, August 5Sunday 5 AugustSunday 5 AugustSunday 5 AugustSunday 5 August
EventWinnerCountryStatus
Finn - Men's One Person Dinghy (Heavyweight)Ben Ainslie GBRFinal
Finn - Men's One Person Dinghy (Heavyweight) - Medal RaceJonathan Lobert FRAFinal
Star - Men's KeelboatMax Salminen/Fredrik Loof SWEFinal
Star - Men's Keelboat - Medal RaceFredrik Loof/Max Salminen SWEFinal
49er - Men's Skiff - Race 12Nathan Outteridge/Iain Jensen AUSFinal
49er - Men's Skiff - Race 13Nathan Outteridge/Iain Jensen AUSFinal
RS:X - Men's WindsurferDorian van Rijsselberge NEDFinal
RS:X - Men's Windsurfer - Race 08Toni Wilhelm GERFinal
RS:X - Men's Windsurfer - Race 09Dorian van Rijsselberge NEDFinal
RS:X - Men's Windsurfer - Race 10Shahar Zubari ISRFinal
470 - Women's Two Person Dinghy - Race 05Hannah Mills/Saskia Clark GBRFinal
470 - Women's Two Person Dinghy - Race 06Giulia Conti/Giovanna Micol ITAFinal
RS:X - Women's WindsurferMarina Alabau Neira ESPFinal
RS:X - Women's Windsurfer - Race 08Lee-L Korsiz ISRFinal
RS:X - Women's Windsurfer - Race 09Bryony Shaw GBRFinal
RS:X - Women's Windsurfer - Race 10Tuuli Petaja FINFinal
Day 8: Saturday, August 4Saturday, August 4Saturday, August 4Saturday, August 4Saturday 4 AugustSaturday 4 AugustSaturday 4 AugustSaturday 4 August
EventWinnerCountryStatus
Laser - Men's One Person DinghyTom Slingsby AUSFinal
Laser - Men's One Person Dinghy - Race 09Tom Slingsby AUSFinal
Laser - Men's One Person Dinghy - Race 10Tom Slingsby AUSFinal
470 - Men's Two Person Dinghy - Race 05Mathew Belcher/Malcolm Page AUSFinal
470 - Men's Two Person Dinghy - Race 06Mathew Belcher/Malcolm Page AUSFinal
RS:X - Men's Windsurfer - Race 07Dorian van Rijsselberge NEDFinal
470 - Women's Two Person Dinghy - Race 03Camille Lecointre/Mathilde Geron FRAFinal
470 - Women's Two Person Dinghy - Race 04Fernanda Oliveira/Ana Barbachan BRAFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 58Groeneveld/Bes/Bos-de Koning NEDFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 59Tunnicliffe/Capozzi/O'bryan Vandemoer USAFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 60Leroy/Bertrand/Riou FRAFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 61Price/Curtis/Whitty AUSFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 62Kjellberg/Kallstrom/Harrysson SWEFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 63Lehtinen/Kanerva/Wulff FINFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 65Skudina/Siuzeva/Oblova RUSFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 66Tunnicliffe/Capozzi/O'bryan Vandemoer USAFinal
RS:X - Women's Windsurfer - Race 07Olha Maslivets UKRFinal
Laser Radial - Women's One Person DinghyLijia Xu CHNFinal
Laser Radial - Women's One Person Dinghy - Race 09Lijia Xu CHNFinal
Laser Radial - Women's One Person Dinghy - Race 10Marit Bouwmeester NEDFinal
Day 7: Friday, August 3Friday, August 3Friday, August 3Friday, August 3Friday 3 AugustFriday 3 AugustFriday 3 AugustFriday 3 August
EventWinnerCountryStatus
Finn - Men's One Person Dinghy (Heavyweight)Jonas Hogh-Christensen DENFinal
Finn - Men's One Person Dinghy (Heavyweight) - Race 09Pieter-Jan Postma NEDFinal
Finn - Men's One Person Dinghy (Heavyweight) - Race 10Ben Ainslie GBRFinal
Laser - Men's One Person Dinghy - Race 07Julio Alsogaray ARGFinal
Laser - Men's One Person Dinghy - Race 08Tom Slingsby AUSFinal
470 - Men's Two Person Dinghy - Race 03Gabrio Zandona/Pietro Zucchetti ITAFinal
470 - Men's Two Person Dinghy - Race 04Mathew Belcher/Malcolm Page AUSFinal
Star - Men's KeelboatIain Percy/Andrew Simpson GBRFinal
Star - Men's Keelboat - Race 09Robert Scheidt/Bruno Prada BRAFinal
Star - Men's Keelboat - Race 10Iain Percy/Andrew Simpson GBRFinal
49er - Men's Skiff - Race 09Lauri Lehtinen/Kalle Bask FINFinal
49er - Men's Skiff - Race 10Tobias Schadewaldt/Hannes Baumann GERFinal
49er - Men's Skiff - Race 11Peter Burling/Blair Tuke NZLFinal
470 - Women's Two Person Dinghy - Race 01Lisa Westerhof/Lobke Berkhout NEDFinal
470 - Women's Two Person Dinghy - Race 02Hannah Mills/Saskia Clark GBRFinal
Laser Radial - Women's One Person Dinghy - Race 07Lijia Xu CHNFinal
Laser Radial - Women's One Person Dinghy - Race 08Evi van Acker BELFinal
Day 6: Thursday, August 2Thursday, August 2Thursday, August 2Thursday, August 2Thursday 2 AugustThursday 2 AugustThursday 2 AugustThursday 2 August
EventWinnerCountryStatus
Finn - Men's One Person Dinghy (Heavyweight) - Race 02Jonas Hogh-Christensen DENFinal
Finn - Men's One Person Dinghy (Heavyweight) - Race 07Ben Ainslie GBRFinal
Finn - Men's One Person Dinghy (Heavyweight) - Race 08Rafael Trujillo Villar ESPFinal
470 - Men's Two Person Dinghy - Race 01Matthias Schmid/Florian Reichstadter AUTFinal
470 - Men's Two Person Dinghy - Race 02Luke Patience/Stuart Bithell GBRFinal
Star - Men's Keelboat - Race 07Iain Percy/Andrew Simpson GBRFinal
Star - Men's Keelboat - Race 08Fredrik Loof/Max Salminen SWEFinal
49er - Men's Skiff - Race 07Stevie Morrison/Ben Rhodes GBRFinal
49er - Men's Skiff - Race 08Stevie Morrison/Ben Rhodes GBRFinal
RS:X - Men's Windsurfer - Race 05Dorian van Rijsselberge NEDFinal
RS:X - Men's Windsurfer - Race 06Nick Dempsey GBRFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 49Macgregor/Lush/Macgregor GBRFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 50Meldgaard/Gramkov/Boidin DENFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 51Skudina/Siuzeva/Oblova RUSFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 52Leroy/Bertrand/Riou FRAFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 53Price/Curtis/Whitty AUSFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 54Tunnicliffe/Capozzi/O'bryan Vandemoer USAFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 55Lehtinen/Kanerva/Wulff FINFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 56Price/Curtis/Whitty AUSFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 57Echegoyen Dominguez/Toro Prieto Puga/Pumariega Menendez ESPFinal
RS:X - Women's Windsurfer - Race 05Zofia Noceti-Klepacka POLFinal
RS:X - Women's Windsurfer - Race 06Zofia Noceti-Klepacka POLFinal
Day 5: Wednesday, August 1Wednesday, August 1Wednesday, August 1Wednesday, August 1Wednesday 1 AugustWednesday 1 AugustWednesday 1 AugustWednesday 1 August
EventWinnerCountryStatus
Laser - Men's One Person Dinghy - Race 05Andrew Murdoch NZLFinal
Laser - Men's One Person Dinghy - Race 06Tonci Stipanovic CROFinal
49er - Men's Skiff - Race 05Emmanuel Dyen/Stephane Christidis FRAFinal
49er - Men's Skiff - Race 06Nathan Outteridge/Iain Jensen AUSFinal
RS:X - Men's Windsurfer - Race 03Dorian van Rijsselberge NEDFinal
RS:X - Men's Windsurfer - Race 04Nick Dempsey GBRFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 37Tunnicliffe/Capozzi/O'bryan Vandemoer USAFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 38Echegoyen Dominguez/Toro Prieto Puga/Pumariega Menendez ESPFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 39Goncalves/Lobato/Neves PORFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 40Hazard/Hansen/Pyatt NZLFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 41Lehtinen/Kanerva/Wulff FINFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 42Groeneveld/Bes/Bos-de Koning NEDFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 43Skudina/Siuzeva/Oblova RUSFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 44Leroy/Bertrand/Riou FRAFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 45Price/Curtis/Whitty AUSFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 46Skudina/Siuzeva/Oblova RUSFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 47Lehtinen/Kanerva/Wulff FINFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 48Price/Curtis/Whitty AUSFinal
RS:X - Women's Windsurfer - Race 03Marina Alabau Neira ESPFinal
RS:X - Women's Windsurfer - Race 04Marina Alabau Neira ESPFinal
Laser Radial - Women's One Person Dinghy - Race 05Evi van Acker BELFinal
Laser Radial - Women's One Person Dinghy - Race 06Marit Bouwmeester NEDFinal
Day 4: Tuesday, July 31Tuesday, July 31Tuesday, July 31Tuesday, July 31Tuesday 31 JulyTuesday 31 JulyTuesday 31 JulyTuesday 31 July
EventWinnerCountryStatus
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 27Echegoyen Dominguez/Toro Prieto Puga/Pumariega Menendez ESPFinal*
Finn - Men's One Person Dinghy (Heavyweight) - Race 05Jonas Hogh-Christensen DENFinal
Finn - Men's One Person Dinghy (Heavyweight) - Race 06Deniss Karpak ESTFinal
Laser - Men's One Person Dinghy - Race 03Pavlos Kontides CYPFinal
Laser - Men's One Person Dinghy - Race 04Pavlos Kontides CYPFinal
Star - Men's Keelboat - Race 05Iain Percy/Andrew Simpson GBRFinal
Star - Men's Keelboat - Race 06Robert Scheidt/Bruno Prada BRAFinal
49er - Men's Skiff - Race 03Peter Burling/Blair Tuke NZLFinal
49er - Men's Skiff - Race 04Erik Storck/Trevor Moore USAFinal
RS:X - Men's Windsurfer - Race 01Dorian van Rijsselberge NEDFinal
RS:X - Men's Windsurfer - Race 02Dorian van Rijsselberge NEDFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 25Hazard/Hansen/Pyatt NZLFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 26Tunnicliffe/Capozzi/O'bryan Vandemoer USAFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 28Skudina/Siuzeva/Oblova RUSFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 29Macgregor/Lush/Macgregor GBRFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 30Meldgaard/Gramkov/Boidin DENFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 31Tunnicliffe/Capozzi/O'bryan Vandemoer USAFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 32Echegoyen Dominguez/Toro Prieto Puga/Pumariega Menendez ESPFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 33Price/Curtis/Whitty AUSFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 34Macgregor/Lush/Macgregor GBRFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 35Meldgaard/Gramkov/Boidin DENFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 36Price/Curtis/Whitty AUSFinal
RS:X - Women's Windsurfer - Race 01Lee-L Korsiz ISRFinal
RS:X - Women's Windsurfer - Race 02Marina Alabau Neira ESPFinal
Laser Radial - Women's One Person Dinghy - Race 03Annalise Murphy IRLFinal
Laser Radial - Women's One Person Dinghy - Race 04Annalise Murphy IRLFinal
Day 3: Monday, July 30Monday, July 30Monday, July 30Monday, July 30Monday 30 JulyMonday 30 JulyMonday 30 JulyMonday 30 July
EventWinnerCountryStatus
Finn - Men's One Person Dinghy (Heavyweight) - Race 03Dan Slater NZLFinal
Finn - Men's One Person Dinghy (Heavyweight) - Race 04Daniel Birgmark SWEFinal
Laser - Men's One Person Dinghy - Race 01Juan Ignacio Maegli GUAFinal
Laser - Men's One Person Dinghy - Race 02Tom Slingsby AUSFinal
Star - Men's Keelboat - Race 03Hamish Pepper/Jim Turner NZLFinal
Star - Men's Keelboat - Race 04Fredrik Loof/Max Salminen SWEFinal
49er - Men's Skiff - Race 01Emmanuel Dyen/Stephane Christidis FRAFinal
49er - Men's Skiff - Race 02Nathan Outteridge/Iain Jensen AUSFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 10Lehtinen/Kanerva/Wulff FINFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 13Tunnicliffe/Capozzi/O'bryan Vandemoer USAFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 14Skudina/Siuzeva/Oblova RUSFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 15Echegoyen Dominguez/Toro Prieto Puga/Pumariega Menendez ESPFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 16Lehtinen/Kanerva/Wulff FINFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 17Leroy/Bertrand/Riou FRAFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 18Skudina/Siuzeva/Oblova RUSFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 19Price/Curtis/Whitty AUSFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 20Macgregor/Lush/Macgregor GBRFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 21Hazard/Hansen/Pyatt NZLFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 22Groeneveld/Bes/Bos-de Koning NEDFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 23Price/Curtis/Whitty AUSFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 24Leroy/Bertrand/Riou FRAFinal
Laser Radial - Women's One Person Dinghy - Race 01Annalise Murphy IRLFinal
Laser Radial - Women's One Person Dinghy - Race 02Annalise Murphy IRLFinal
Day 2: Sunday, July 29Sunday, July 29Sunday, July 29Sunday, July 29Sunday 29 JulySunday 29 JulySunday 29 JulySunday 29 July
EventWinnerCountryStatus
Finn - Men's One Person Dinghy (Heavyweight) - Race 01Jonas Hogh-Christensen DENFinal
Star - Men's Keelboat - Race 01Xavier Rohart/Pierre-Alexis Ponsot FRAFinal
Star - Men's Keelboat - Race 02Robert Scheidt/Bruno Prada BRAFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 1Macgregor/Lush/Macgregor GBRFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 2Groeneveld/Bes/Bos-de Koning NEDFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 3Skudina/Siuzeva/Oblova RUSFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 4Price/Curtis/Whitty AUSFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 5Leroy/Bertrand/Riou FRAFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 6Hazard/Hansen/Pyatt NZLFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 7Skudina/Siuzeva/Oblova RUSFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 8Tunnicliffe/Capozzi/O'bryan Vandemoer USAFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 9Echegoyen Dominguez/Toro Prieto Puga/Pumariega Menendez ESPFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 11Price/Curtis/Whitty AUSFinal
Elliott 6m - Women's Match Racing - Round Robin - Match 12Echegoyen Dominguez/Toro Prieto Puga/Pumariega Menendez ESPFinal